Rekrutacje dedykowane OzN to w polskich firmach wciąż rzadkość - według raportu “Zdolni bez Ale“ prowadzi je zaledwie 11,4 proc. przedsiębiorstw. Tymczasem ponad 80 proc. pracowników jest otwartych na współpracę z OzN. Dlaczego pracodawcom powinno zależeć na zatrudnianiu tej grupy kandydatów i jak powinien wyglądać dobrze skrojony dla nich proces rekrutacyjny?
Tymczasem sami pracownicy mają zgoła odmienne zdanie: niemal 80 proc. z nich nie ma nic przeciwko pracy z OzN, tyle samo wskazuje, że ludzie w ich otoczeniu są otwarci i przyjaźni wobec pracowników z niepełnosprawnościami. 73 proc. badanych jest tak samo zadowolona ze współpracy z OzN, jak z innymi pracownikami, a 22 proc. ocenia współpracę z nimi nawet lepiej! To świadczy o dużej otwartości pracowników, którzy z pewnością doceniliby działania pracodawców
w kierunku kształtowania inkluzywnego środowiska pracy.
Dlaczego warto zatrudniać OzN?
w życiu społecznym, wykonuje swoje obowiązki z większym oddaniem.
Jak zatem zaplanować dobrze skrojony proces rekrutacyjny dla kandydata z niepełnosprawnością?
Pierwszy krok na etapie rozpoczęcia rekrutacji to stworzenie dobrego ogłoszenia o pracę z wyraźnym zaznaczeniem, że stanowisko jest dostępne również dla osób z niepełnosprawnościami. Warto również dodać informacje o tym, jakie warunki i udogodnienia są dostępne dla OzN w firmie. Następnie warto ustalić strategię na samą rozmowę rekrutacyjną. Niemile widzianymi pytaniami są te o niepełnosprawność samą w sobie oraz o stan zdrowia. Podczas rozmowy pamiętajmy, że kandydaci z niepełnosprawnościami czasem potrzebują trochę więcej czasu na odpowiedź. Miejmy też na względzie, że każdy kandydat jest inny i nie pozwólmy sobie na nadinterpretację gestów i mimiki osób, z którymi spotykamy się na rozmowę. A wreszcie oceniając spotkanie skupiajmy się na umiejętnościach kandydata. Niech niepełnosprawność nie będzie przeszkodą, a wręcz atutem! W rozmowie liczą się przede wszystkim kwalifikacje. Zwróćmy uwagę na doświadczenia zawodowe oraz umiejętności miękkie, na przykład komunikatywność i to czy bez problemu kandydat wyraża swoje myśli. I kropka nad I, czyli pozytywne nastawienie oraz gotowość na działanie i współpracę. Czyż nie brzmi to jak idealny przepis na rekrutacyjny sukces?
Marcin Nowosad, HRBP w grupie portali pracy RocketJobs.pl, Just Join IT i Hello HR